PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش نصب رام کاستوم | روی گوشی های ال جی

Reza.Vejdan
05-04-2015, 11:11 PM
با سلام خدمت شما عزیزان

امروز تصمیم گرفتیم یک تاپیک جامع از نصب رام در گوشی های ال جی قرار بدیم برای کاربران

برای نصب رام رسمی به تاپیک زیر مراجعه کنید

[Only registered and activated users can see links]

اما رام های کاستوم :

اول بزارید ببینیم اصلا کاستوم رام چیه و به چه منظور استفاده میشه :

کاستوم رام چیست؟

از آن جایی که سیستم عامل اندروید به صورت Open Source یا متن باز عرضه شده است هر توسعه دهنده و برنامه نویسی قادر است آن را به دلخواه خود تغییر دهد.

تولیدکنندگان کاستوم رام یا اصطلاحاً کوکرها با دریافت سورس های اندروید و یا حتی کاستوم رام های دیگر و انجام تغییراتی مانند حذف اپلیکیشن های اضافه،

تغییرات در آیکن ها و تم، انجام بهینه سازی ها، افزودن Modهای اختصاصی مانند موتور براویای سونی یا Beats Audio اچ تی سی و یا حتی برخی از برنامه های گوگل

و همچنین افزودن امکانات مفیدی مانند Halo و Pie Controls یک رام جدید و سفارشی یا کاستوم ایجاد می کنند و آن را برای عموم عرضه می کنند.

کاستوم رام ها توسط افراد مبتکر و نابغه ای که در اصطلاح به آن ها Cooker (آشپز) میگن ساخته میشه. کوکر ها با سورس کدهایی که گوگل برای هر نسخه از اندروید در اختیارشون میذاره،

با تغییراتی در اون کدها، یک رام جدید که به اون کاستوم رام میگن، می سازن. اغلب کاستوم رام ها دارای ویژگی هایی هستن که اونها رو از رام های رسمی متمایز میکنه.

کاستوم رامها نسبت به رامهای استاک پیشفرض اندروید دارای مزایایی مانند: امکان برگشت به اندروید خالص، سرعت بالاتر، آپدیت های سریعتر،

ارتقا به نسخه های بالاتر اندروید، امکانات بیشتر و تغییر کلی رابط کاربری دستگاه هستند.

مزایای کاستوم رام ها:

البته نوع کاستوم رام و شرکت سازنده ی آن بسیار حائز اهمیت است، برخی از این رام به دلیل وجود باگ ها و ایرادات زیاد چندان قابل استفاده نمی باشند

و اصطلاحا برای استفاده ی روزانه مناسب نیستند ولی در کل از مزایای کاستوم رام ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

:::::: عملکرد بهتر و بهره وری بیشتر

custom ROM ها معمولا سریعتر و کارآمدتر هستند و هچنین از حافظه کمتری استفاده می کنند زیرا:

توسعه دهنده ها معمولا موارد اضافی و بی فایده را از این رام ها حذف می کنند.

توسعه دهندگان kernel یا همان هسته را بهینه سازی می کنند برای مثال کرنل undervolted می تواند عمر بسیار بیشتر از باطری را نسبت به نسخه Stock سیستم عامل داشته باشد .

:::::: استفاده از آخرین نسخه اندروید

شما قادر خواهید بود نسخهای از سیستم عاملــی را که هنوز برای گوشی تان به صورت رسمی عرضه نشده است یا هرگز برای آن عرضه نخواهد شد را نصب کنید ، این امر به دو حالت ممکن است :

رام های لیک شده (لو رفته) به صورت آنلاین: توسعه دهندگان با استفاده از آن می توانند آپدیت ها را زودتر از عرضه رسمی ریلیز کنند، همچنین مواردی وجود دارد

که آپدیت ورژنی از آندروید برای آن وسیله هیچ وقت عرضه نشده، ولی کوکرها با عرضه یک ROM کاستوم می توانند آن ورژن آندروید را روی گوشی قابل دسترس کند ،

برای مثال کاربران گوشی های s3 از نسخه ی کیت کت بی بهره هستند. ولی Cyanogen ، یکی از قابل احترام ترین توسعه دهندگان آندرویدی است

که توانسته یک رام سفارشی ایجاد کند که آندروید 4.4.4 را روی این گوشـــی ها اجرا کند!

::::::: قابلیت نصب اپلیکشن ها در کارت SD

امروزه بیشتر custom ROM هایی که عرضــه می شوند قابلیت نصب نرم افزار و بازی را در SD Card به همراه دارند .

که به آن Apps2SD یا A2SD می گویند. اگر شما از کمبود فضای داخلی رنج می برید این قابلیت می تواند برای شما بسیار ارزشمند باشد.

معایب کاستوم رام ها:

custom ROM ها ممکن است دارای باگ باشند .

با این حال ، اگر مشکل و باگی در رام پیدا کردید ، در واقع شما راه برای گزارش آن در پیش رو دارید: این که به انجمن رام مربوطه رفته و گزارش لازم را به آنها بدهید احتمال زیاد پاسخ خود را خواهید گرفت

و این باگ شناخته شده باشد. همچنین راه های دیگر وجود دارد وجود باگ و خطا کاملا طبیعی است .

گارانتی تلفن همراه شما ساقط می شود !

این امکان وجود دارد که با عمل custom rooting گارانتی از بین برود زیرا که قانون گارانتی شکسته می شود.

در بیشتر مواقع هم نصب رام سفارشی خیلی سنگینتر و مهمنتر از از بین رفتن گارانتی شما هست اما بهتر است با ارائه دهنده گوشی خودتان صحبت کنید

بدلیل این که بعضی از شرکت های گارانتی نصب بعضی از رامها را خلاف نبینند در هر صورت شرط احتیاط لازم است .

پاک پاک !

به منظور نصب یک رام سفارشی ، شما نیاز به انجام عملیات Clean wipe دارید.

به این معنی که شما همه اطلاعات خود را از دست خواهید داد و بدین منظور می بایست قبل از عملیات ، اول از اطلاعات خودتان پشتیبانی (بکآپ) بگیرید.

نتیجه:

در کل نصب رام سفارشی بر روی گوشیتان بسیار خوب و پسندیده است به شرط این که از رامهای مناسب و قابل اطمینان و کارآمد بر روی گوشیتان استفاده کنید و احتیاط لازم را در نصب رام به خرج دهید.

Reza.Vejdan
05-04-2015, 11:11 PM
قبل از هر چیز باید با چند واژه آشنا بشید

1 - روت چیست ؟

به طور کلي روت به معناي ريشه و اصطلاحا روت کردن به زبان ساده يعني دسترسي ريشه اي به دستگاه آندرويد مي باشد

و شامل يک سري عمليات مختلفي است که دسترسي کاربران به فايلهاي سيستمي آندرويد جهت تغييرات را امکانپذير ميسازد.

هنگامي که گوشي آندرويد خود را براي بار اول روشن ميکنيد، در قسمت تنظيمات ميتوانيد گزينه هاي زيادي را به دلخواه خود تغيير دهيد ولي اين تنظيمات تنها چيزهايي هستند

که سازنده گوشي اجازه تغيير در آنها را داده است.

در صورتي که با روت کردن ميتوانيد هر تغييري را که دوست داريد، انجام بدهيد.

در گوشي آندرويدي شما بيشتر برنامه هاي موجود بدون استفاده هستند و شما نيازي به آنها نداريد اما شما نميتوانيد اين برنامه هاي پيشفرض را همانند برنامه هاي نصبي حذف کنيد

ولي با روت کردن گوشيتان قادر خواهيد بود به راحتي نرم افزارهاي پيش فرض را حذف کنيد و از شر آنها خلاص شويد.

روت بودن دستگاه برای نصب کاستوم رام ها نیز لازم هستند

2- آنلاک بوتلودر چیست ؟

به صورت تحت اللفظی، بوت لودر یک کد است که قبل از شروع به کار هر سیستم عاملی اجرا می شود. مفهوم بوت لودر برای تمام سیستم عامل صادق است،

از جمله سیستم عامل PC، Laptop، Smartphone و … . بوت لودر اساسا دستورالعمل بوت کرنل سیستم عامل را بسته بندی می کند و بیشتر آن ها همچنین محیط اصلاح و عیب یابی مخصوص به خود را دارند.

از آن جایی که بوت لودر قبل از هر نرم افزاری روی دستگاه شما شروع به کار می کند، این مسئله آن را نیازمند هماهنگی کامل با پردازنده می کند و حتی هر مادربرد بوت لودر مخصوص به خود را دارد.

این یکی از دلایلی است که گوشی های اندرویدی رام های کاستوم توسعه داده شده متفاوتی دارند، زیرا تنوع سخت افزار زیادی در بین این گوشی ها وجود دارد. بوت لودر گوشی های اندرویدی

هر گوشی اندرویدی دارای بوت لودری است که به کرنل سیستم عامل اجازه می دهد، به صورت عادی بوت کند. اما لازم است که در اینجا به یک چیز توجه کنید، از آن جایی که سیستم عامل اندروید متن باز می باشد

و بروی سخت افزار های متنوعی موجود است، هر شرکت تولید کننده ورژن بوت لودر مخصوص به خود را دارد که با سخت افزاری که از آن استفاده می کند، سازگار است.

3- چرا بوت لودر قفل شده است؟

بوت لودر معمولا روی گوشی های اندرویدی قفل می باشد، به دلیل اینکه اگرچه متن باز است اما به هرحال تولید کنندگان می خواهند که شما از همان ورژن اندرویدی استفاده کنید

که آن ها برای گوشی شما طراحی کرده اند.

برای انجام این کار، تولیدکنندگان بوت لودر را قفل می کنند. با بوت لودر قفل روی یک گوشی اندرویدی، تقریبا فلش رام های کاستوم که کرنل احتصاصی خود را دارند، غیر ممکن است.

هرگونه تلاشی برای اینکار منجر به باطل شدن گارانتی و حتی بریک شدن گوشی می شود. بنابراین همیشه اولین قدم، انلاک کردن بوت لودر می باشد.

4- چرا لازم است که در یک گوشی اندرویدی بوت لودر را انلاک کنیم؟

جواب این سوال بسیار راحت است. اگر نیاز به روت (نه در همه موارد) و نصب رام های کاستوم ( در صورت همراه بودن با کرنل اختصاصی) دارید، لازم است که شما بوت لودر دستگاه خود را انلاک کنید.

به عبارت ساده تر انلاک بوت لودر به شما اجازه می دهد تا کرنل شخصی سازی شده را نصب کنید.

5- ریکاوری و کاستوم ریکاوری چیست ؟

حالت Recovery یکی از مهمترین حالات گوشی است این منو به صورت اصلی برای همه گوشی ها وجود دارد.

( برای یافتن ترکیب کلیدهای گوشی خود برای ورود به ریکاوری به انجمن و بخش آموزشهای گوشی خود مراجعه کنید .)

برنامه سازان برای استفاده بیشتر از این منو دست به طراحی های مختلف برای این منو زدند که اصطلاحا به آن Custom recovery اطلاق میشود .

همه دستگاه های اندرویدی با یک کنسول ریکاوری به بازار می آیند که بصورت یک پارتیشن بروی حافظه داخلی دستگاه وجود دارند که در هنگام بوت میتوان به آن وارد شد .

ریکاوری اصلی در اکثر دستگاه های اندرویدی شامل چند ابزار پایه و در عین حال مفید هستند که به شما اجازه میدهند تا دستگاه را به حالت کارخانه بازگردانید

و همچنین سیستم عامل دستگاه خود را با یک فایل زیپ از رام اصلی بهبود ببخشید ، اما این تمام کاری است که میتوانید با دستگاه و ریکاوری اصلی قادر به انجام آن هستید .

این در حالی است که custom recovery بسیار مفیدتر خواهد بود .

Reza.Vejdan
05-05-2015, 09:04 AM
پیش نیاز های برای نصب کاستوم رام :

خب دوستان همانطور که در پست های قبلی توضیح دادم یکسری چیز ها پیش نیاز نصب کاستوم رام ها هستند همانند روت و آنلاک بوتلودر و دسترسی به منوی کاستوم ریکاوری

حالا اگر تا به این لحظه این کار هارا انجام دادید با ما باشید تا شمارا با نصب کاستوم رام بیشتر آشنا کنیم

انواع رام :

رام ها یا کاستوم هستند که در پست اول گذارش شد

که برای نصب باید به منوی ریکاوری برید و فرمت .zip دارند یا رسمی هستند که فرمت .kdz دارند که باید از نرم افزار های مخصوص استفاده کرد

انواع کاستوم رام ها :

خب کاستوم رام ها هم انواع مختلف دارند

کاستوم رام های برپایه ی رسمی :

این نوع کاستوم رام ها از راه های رسمی برگرفته شدند و رام های رسمی ویرایش و یکسری امکانات اضافه یا حذف شدند

کاستوم رام های برپایه ی سیانوژن و AOPK و MIUI :

خب این کاستوم رام ها که نام بردم از اصلی ترین گروه ساخت کاستوم رام ها هستند که برای گوشی ها به صورت اختصاصی اقدام به ساخت کاستوم رام میکنند

در این رام ها کلا رام رسمی گوشی کنار گذاشته میشه و یک رام از پایه کد نویسی میشه پس کاملا متفاوت با رام رسمی خواهد بود

در این رام ها رام سیانوژن با ظاهری شبیه اندروید خام و با سرعت فوق العاده و روان بودن فوق العاده محبوب تر از بقیه هست و رام MIUI هم طرفداران خاص خودش رو به دلیل UI خاص خودش داره

و اما قدم آخر نصب کاستوم رام :

برای نصب کاستوم رام همانطور که گفتم گوشی باید روت + آنلاک بوتلودر + کاستوم ریکاوری داشته باشه

اگر شرایط بالا رو دارید میتونید کاستوم رام نصب کنید

به این شکل که ابتدا در منوی ریکاوری یک فول بکاپ از رامتون بگیرید میگید چطور ؟

به منوی ریکاوری برید حالا به قسمت Backup & Restore برید از این قسمت میتونید یک فول بکاپ از رامتون بگیرید که اگر بعد از نصب کاستوم رام به مشکلی برخوردید یا به هر دلیل نخواستید از اون کاستوم رام استفاده کنید

بتونید اون فول بکاپ گرفته شده رو به راحتی ریستور کنید

خب قدم اول رو حتما بگذرونید

بعد نوبت به میرسه به انجام وایپ ها و فرمت ها این قسمت رو توضیح نمیدم چون در هر تاپیک رام رسمی یک آموزش نصب داره که به راحتی میتونید توسط اون رام مورد نظر خودتون رو نصب کنید

امیدوارم این مقاله مفید واقع شده باشه

موفق و موید باشید

Amir.ZiV
02-05-2016, 05:14 PM
با عرض سلام و خسته نباشید من میخواستم رامlg g4رو رویlg g3بریزم باید چکار کنم؟؟؟؟:303141098169616418_

mehrdad..7
02-05-2016, 05:28 PM
با عرض سلام و خسته نباشید من میخواستم رامlg g4رو رویlg g3بریزم باید چکار کنم؟؟؟؟:303141098169616418_

سلام
قبلش با گوشیت خداحافظی کن:3112814109816954436
رام رسمی که هر گوشی رام مخصوص خودشو داره در مورد رام کاستومم که باید یکی رام رو واسه گوشی بسازه واسه g3 هم رام کلودی با امکانات g4 تو بخش رامها هست ولی تو اندروید6 که بصورت رسمی اومد g3 ز لحاظ ظاهری تبدیل شده به g4 که پیشنهاد میکنم امتحان کنید
اینم بخش رامهای g3

ali0sayyadi
12-24-2016, 03:05 PM
سلام. بنده میخوام رام سیانوژن رو روی گوشی optimus g نصب کنم. با توجه به اینکه sdcard نمیخوره گوشی میشه مراحل نصب رو توضیح بدید؟:1793314109817023835:1793314109817023835 :1793314109817023835
گوشیم روت شدس و کاستوم ریکاوری cwm ([Only registered and activated users can see links]) رو هم نصب کردم.

Alireza7-b10
12-09-2017, 11:52 AM
با سلام من کاستوم رام سیانوژن 14.1 رو رو گوشیم نصب کردم همه کارا رو انجام دادم فقط بوت اولیه حدود یه ساعت و نیم طول کشیده!!!!!
اگر باتری گوشی رو بیرون بیارم گوشی هاردبریک میشه؟؟؟؟
به نظرتون چیکار کنم؟؟؟
گوشیم lg g3 .

با تشکر از سایت خوبتون.

javadh123
12-09-2017, 08:17 PM
با سلام من کاستوم رام سیانوژن 14.1 رو رو گوشیم نصب کردم همه کارا رو انجام دادم فقط بوت اولیه حدود یه ساعت و نیم طول کشیده!!!!!
اگر باتری گوشی رو بیرون بیارم گوشی هاردبریک میشه؟؟؟؟
به نظرتون چیکار کنم؟؟؟
گوشیم lg g3 .

با تشکر از سایت خوبتون.
سلام
اگر فلش انجام شده و الان برای روشن شدن روی لوگو الجی مونده، باطری در بیارید فرقی ندارد!اگر به مشکل خورده باشه چه باطری در بیارید یا در نیارید فرقی ندارد!

MR-Q8080
12-31-2017, 12:10 PM
سلام. روی ال جی جی2 رام کاستوم نصب کردم که بسیار پشیمونم! الان اندروید 7 هست. چطور برگردم به 5 رسمی؟
با فلش تول امتحان کردم که رو 60 درصد میمونه و جلو نمیره...

javadh123
01-03-2018, 09:47 PM
سلام. روی ال جی جی2 رام کاستوم نصب کردم که بسیار پشیمونم! الان اندروید 7 هست. چطور برگردم به 5 رسمی؟
با فلش تول امتحان کردم که رو 60 درصد میمونه و جلو نمیره...
سلام با الجی آپ باید فلش بزنید

masoudcs
01-04-2018, 08:22 PM
سلام.lg magna رو میخواستم رام کاستوم بریزم.گوشیم رو با این ([Only registered and activated users can see links]) روش که برا lg g2 توضیح دادین فلش کردم و روت کردم.الان بوتلودر آنلاک شده؟ و اینکه باید با همون روش LG FlashTools کاستوم رام رو بریزم؟

masoudcs
01-19-2018, 07:11 PM
سلام.lg magna رو میخواستم رام کاستوم بریزم.گوشیم رو با این ([Only registered and activated users can see links]) روش که برا lg g2 توضیح دادین فلش کردم و روت کردم.الان بوتلودر آنلاک شده؟ و اینکه باید با همون روش LG FlashTools کاستوم رام رو بریزم؟

اگه یه نفر جواب بده ممنون میشم.اینجا فقط اصطلاحات رو توضیح دادین اما نحوه نصب مهمه باید گام به گام توضیح بدین

Reza.Vejdan
01-27-2018, 11:10 AM
اگه یه نفر جواب بده ممنون میشم.اینجا فقط اصطلاحات رو توضیح دادین اما نحوه نصب مهمه باید گام به گام توضیح بدین
بفرمایید:

masoudcs
03-09-2018, 01:47 PM
سلام.کاستوم ریکاوری ال جی مگنا رو دانلود کردم که شامل این ([Only registered and activated users can see links]) فایل ها میشه اما نمیدونم چطور باید نصب کنم.ممنون میشم راهنمایی کنین

behnam.k
12-20-2018, 08:46 PM
سلام
من یه مدل گوشی LG Xpower 2 M320 G دارم که سفارش کاناداس
میخوام زبان فارسی بریزم روش
رام های فارسی موجود M320n هستن و فرق دارن
نمیدونم چیکار باید بکنم؟
اگه روت و آن لاک کنم
میتونم از رام های رسمی موجود با مدل متفاوت استفاده کنم؟
مثلا M320n رو بریزم رو M320g که هر دو یه گوشین فقط سفارش منطقه های مختلفن

Reza.Vejdan
12-21-2018, 12:29 PM
سلام
من یه مدل گوشی LG Xpower 2 M320 G دارم که سفارش کاناداس
میخوام زبان فارسی بریزم روش
رام های فارسی موجود M320n هستن و فرق دارن
نمیدونم چیکار باید بکنم؟
اگه روت و آن لاک کنم
میتونم از رام های رسمی موجود با مدل متفاوت استفاده کنم؟
مثلا M320n رو بریزم رو M320g که هر دو یه گوشین فقط سفارش منطقه های مختلفن
سلام
خیر، انجام ندید ، گوشیتون خاموش میشه